Українці часто не перевіряють надійність компанії та стають жертвами шахраїв, які відправляють неправдиву інформацію, що агентство готове їх працевлаштувати за кордоном

Цікаво Шахраї та рабство: які ризики приховує трудова міграція

Лілія Кравцова, юрист холдингу OMI GROUP, каже, що є три основні шляхи для пошуку роботи за кордоном:

  • піти до посередницького агентства в Україні;
  • звернутися до іноземної фірми;
  • вести переговори безпосередньо з іноземним наймачем.

Та в кожного із цих варіантів існують певні ризики. Посередницькі агентства мають право здійснювати свою діяльність на підставі спеціальної ліцензії, яку нині видає Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Шахраї просять оплатити посередництво, тобто інформацію та контакти вакансії за кордоном. Навіть показують ліцензію, яка регламентує законне надання послуг посередництва. Після цього пропонують переказати кошти на картку. Вже потім виявляється, що картка та ліцензійний документ не мають нічого спільного з вакансією,
– каже Кравцова.

Ще один страшний аспект з яким можна зіткнутися – це торгівля людьми. Міністерство соціальної політики повідомляло, що з 2018 року майже 49 тисяч українців постраждали від дій злочинців, що незаконно їх утримували.

З року в рік злочинці вдосконалюють свої методи пошуку та заманювання до своїх лав. Вони шукають одиноких людей у соціальних мережах, на сайтах знайомств, знайомляться на вокзалах, у кафе, тощо. Заздалегідь готують легенди, документи, ліцензії, сертифікати, щоб здаватися авторитетними роботодавцями,
– каже Кравцова.

Вона додає, що при працевлаштуванні через посередника окрім перевірки наявності ліцензії слід уточнити, з якими країнами та конкретними організаціями в цих країнах фірма має договори, а також, які в даному договорі визначені спеціальності.

Багато мігрантів, особливо ті, хто не має документів або зайнятий в нелегальній праці, не можуть попросити кваліфікованої та законної допомоги у випадку хвороби, безробіття або соціальних виплат. Подекуди не можуть отримати інформацію про здоров'я, відповідно мовним і культурним традиціям, про свої права та правила профілактики інфекцій,
– підсумувала Кравцова.

Що потрібно знати про трудову міграцію в Україні

  • У грудні 2019 року Кабінет міністрів оприлюднив інформацію, де говориться, що починаючи з 2010 року з України виїхало та не повернулося близько 4 мільйонів українців, що складає майже 10% населення.
  • Найбільш популярними країнами для міграції залишаються Польща, Німеччина, Чехія, Росія, Італія, Білорусь і т.д.
  • Лише за роки незалежності жертвами торгівлі людьми стали понад 230 тисяч осіб.
  • Опитування OLX Робота показало, що пандемія COVID-19 вплинула на роботу за кордоном у 58% респондентів, 7% опитаних зізналися, що через пандемію вирішили взагалі відмовитися від роботи за кордоном.
  • Серед них найбільш вагомими причинами зробити таке рішення для 40% опитаних стало зменшення оплати праці; для 26% – бюрократичні ризики (наприклад, пов’язані з документами для перетину кордону, візами); для 23% – скорочення до нижчої посади чи звільнення; для 18% – обмеження соціальних гарантій з боку роботодавця; ще для 18% – ризики для здоров’я через пандемію.